Wpis wiedzy

Dlaczego powinniśmy dokładnie sprawdzać listę składników w suplementach?

Dlaczego powinniśmy dokładnie sprawdzać listę składników w suplementach?

CZYM SĄ SUPLEMENTY DIETY?

Suplementy diety to preparaty, których zadaniem jest uzupełnienie diety poprzez dostarczenie odpowiednich substancji oraz składników odżywczych do naszego organizmu w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie lub niedobór. Substancje te mają za zadanie celowane wsparcie naszego organizmu w osiągnięciu zamierzonego celu. Obecnie na rynku suplementów diety dostępne są produkty szerokiego przeznaczenia. Od suplementów witaminowych mających na celu uzupełnienie niedoborów, a skończywszy na tzw. "spalaczach tłuszczu". Zdecydowana większość dostępnych produktów posiada wymienione w składzie na etykietach oraz materiałach marketingowych substancje. Warto jednak przyjrzeć się ich formom. Zazwyczaj cechują się niską przyswajalnością dla konsumenta oraz niskim kosztem produkcji przy wykorzystaniu danej formy substancji.

NA CO POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE I OCENIE SUPLEMENTÓW?

Przede wszystkim na składniki (nie tylko tabela składników) oraz ich formę. Jest to bardzo istotne. Wiele z suplementów diety, pomimo posiadania w swoim bogatym składzie prozdrowotnych substancji, nie spełnia swojego zadania. Ma to związek z wykorzystaniem do produkcji form składników np. cynku, które nie mają odpowiednich właściwości lub ich wchłanialność jest znikoma. Kolejnym aspektem jest ilość danej substancji w suplemencie diety potrzebna do uzyskania tego efektu, którego oczekujemy.

CELEM WYJAŚNIENIA:

Według dostępnych wyników badań osoby mające niedobór cynku przechodzą infekcję koronawirusa ciężej niż osoby, które miały jego odpowiedni poziom. Na tej podstawie można wysnuć prosty wniosek: Trzeba spożywać więcej produktów bogatych w cynk lub suplementować go! Większość osób uda się do apteki i kupi najtańszy lub polecany przez farmaceutę preparat w średniej cenie, zawierający cynk. Zwykle bez sprawdzenia jego składu. W efekcie tego działania okaże się, że dokonaliśmy zakupu suplementu diety zawierającego np. glukonian cynku. Stanowi on jedną z najtańszych i najsłabiej wchłanialnych przez człowieka form cynku. W takim wypadku, pomimo zażywania zalecanej dziennej dawki suplementu, jego przyswajalność będzie znikoma i staje się bezcelowa. Tylko niewielki procent zostanie wchłonięty, a następnie prawidłowo wykorzystany przez nasz organizm. Jeśli w trakcie zakupów zwrócilibyśmy uwagę na skład oraz wykorzystaną w produkcie formę cynku i finalnie wybrali suplement zawierający siarczan mono-L-metioniny cynku (tak trudna nazwa), to zapłacilibyśmy niewiele więcej oraz uzyskali oczekiwany efekt. Są to korzyści jakie daje uzupełnienie niedoboru cynku m.in wsparcia odporności i lepszego samopoczucia. Przytoczony przykład nie stanowi odosobnionego przypadku, ponieważ można odnaleźć podobne w odniesieniu do m.in. minerałów, witamin oraz ziół.

PODSUMOWANIE

W sytuacji, gdy samodzielnie chcemy dobrać suplement diety dla siebie, warto dokładnie przyjrzeć się jego składowi oraz formom substancji. Nie należy ulegać "magii" etykiety, czy też działaniom marketingowym towarzyszącym promocji produktu. Obecnie dokonanie wstępnej analizy wykorzystanych w suplemencie diety składników oraz ich form zajmuje maksymalnie kilka minut. Wsparciem mogą być informacje powszechnie dostępne w internecie. Oczywiście najlepszą metodą doboru odpowiednich preparatów jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze wszystkie substancje na podstawie wywiadu lub badań krwi.

Powrót